×
×
Міжнародні зв'язки

З грудня 2024 року команда факультету психології реалізує Еразмус+ проєкт BAGSKOL в консорціумі з 5 європейськими університетами – Нантський університет (Франція), Сарагоський університет та Університет Мурсії (Іспанія), Університет Ліннея (Швеція) і Вайнгартенський педагогічний університет (Німеччина). В межах проєкту психологи Київського національного університету імені Тараса Шевченка розробляють психологічні основи роботи вчителя у «мультикультурному класі» та досліджують важливі феномени, які лежать в основі мультикультурної освіти – культура, інклюзія, етнографічний підхід, толерантність, мультикультурність.

Саме обговорення та напрацювання спільного бачення зазначених понять та їх використання у побудуванні нових підходів до організації викладацької праці в сучасному світі стало головною метою планової проєктної зустрічі в червні 2025 року в Нантському університеті, який лідирує у зазначеному проєкті.

З 2 по 5 червня 2025 року у проєктній зустрічі у Франції взяли участь керівниця проєкту від КНУ імені Тараса Шевченка, заступниця декана факультету психології доцентка Світлана ПАЩЕНКО і доцент кафедри експериментальної та прикладної психології Ілля ЯГІЯЄВ.

Центральною подією проєктної зустрічі цього разу став трьохденний студентський семінар, в якому взяли участь магістрантка ОПП «Психологія дитинства і сім’ї з основами психотерапії» факультету психології Анастасія СИРОТА та магістрантки Інституту філології Ярослава КІСІЛЕВИЧ і Анна ШИШКОВА.

Учасниці поділилися отриманим досвідом і враженнями:

«Ставши частиною надзвичайно цінного освітнього досвіду (студенти та викладачі з п’яти країн: Франції, Іспанії, Німеччини, Швеції та України), у мультинаціональних групах ми працювали з кейсами, моделювали ситуації, обговорювали виклики, які постають перед учителем у класі, навчалися співпраці, емпатії, міжкультурної чутливості. І, що теж важливо, вчилися слухати одне одного та знаходити спільні вирішення проблемних питань.

Ми мали унікальну нагоду представити український освітній контекст і говорити про найболючіше – поділитися з міжнародною аудиторією темою української мови як маркера національної ідентичності. Темою, яка є для нас особистою, глибоко чутливою й водночас визначальною для професійної та громадянської позиції. Побачили щиру зацікавленість, емпатію, підтримку від європейських студентів – і це надихає.

Проєкт BAGSKOL поєднує індуктивний (етнографічний) та дедуктивний (дидактичний) підходи до аналізу складних освітніх ситуацій. Ми змогли не лише зануритися в сучасні теорії міжкультурного навчання, а й практично опрацювати знання в інтенсивній колективній взаємодії. Зрозуміли, наскільки важливою є готовність учителя до постійного переосмислення власних ролей, до взаємодії з іншими культурами та цінностями, до формування безпечного й інклюзивного простору.

Нантський університет вразив поєднанням інтелектуальної відкритості, соціального діалогу та технологічної модерновості. Це заклад, де студенти почуваються вільно, де кожна думка має вагу, а кожна особистість – значення. Там ми відчули себе частиною спільноти, об'єднаної цінностями демократичної, гуманістичної та інтеркультурної освіти.

Ми повертаємось додому з чітким розумінням того, що міжкультурне викладання – це не лише про методику, а про бачення світу, веземо нові ідеї, професійні інсайти, важливі знайомства та переконання, що наша педагогічна діяльність уже зараз формується в колі міжнародного обміну й довіри. Глибоко цінуємо кожну розмову, кожен погляд, кожен жест підтримки. Це було не просто навчання – це був спільний рух до розуміння, взаємної поваги й справді відкритої освіти».

Студентки висловлюють щиру вдячність організаторам проєкту, командам університетів-партнерів, координаторам, викладачам, студентам і всім, хто зробив цю зустріч можливою.

Тож продовження роботи викладачів і студентів КНУ імені Тараса Шевченка в Еразмус+ проєкті BAGSKOL надасть ще безліч можливостей для розвитку, самовдосконалення, створення міжнародного нетворку та інноваційних підходів до викладання в українських школах і університетах – закладах освіти відкритого мультикультурного світу!

Світлана ПАЩЕНКО
керівниця проєкту BAGSKOL,
заступниця декана факультету психології,
кандидатка педагогічних наук, доцентка