Привіт із Кракова!
Мене звати Аня, я навчаюсь на спеціальності «Психологія» в Ягеллонському університеті в межах програми академічної мобільності Erasmus+. Університет знаходиться в Кракові – місті, яке зачаровує атмосферою середньовіччя, колоритністю та бурхливим студентським життям.
Ягеллонський університет у Кракові — найстаріший університет Польщі, заснований у 1364 році королем Казимиром Великим, і один із найдавніших у Європі. Нині тут навчається понад 37 тисяч студентів на 16 факультетах, а сам виш відомий високим рівнем освіти та наукових досліджень. Серед його випускників — Миколай Коперник, Станіслав Лем та багато інших. Університет активно співпрацює з міжнародними партнерами, що робить його привабливим для студентів за обмінними програмами.
Психологічний факультет Ягеллонського університету, заснований у 1903 році як лабораторія експериментальної психології під керівництвом професора Владислава Гайнріха, є одним із найстаріших та найпрестижніших у Польщі. Він входить до складу Філософського факультету та пропонує бакалаврські та магістерські програми з психології, зокрема в таких спеціальностях, як клінічна психологія, психологія здоров’я, психологія організацій та реклами, психологія родини та освіти, психологія спорту та психотерапія.
Досвід навчання в цьому найстарішому університеті Польщі став для мене не лише освітньою пригодою, а й справжнім міжкультурним відкриттям. Мій семестр обміну проходить на факультеті психології, а курси які я відвідую варіюються від лекцій до семінарів-обговорень та занять в лабораторії. Також відкриттям став предмет карʼєрної орієнтації, адже, на відміну від схожих дисциплін у КНУ, тут пропонують практичний підхід та новітній стиль мислення, притаманний західному суспільству, де студентам демонструється різноманіття ринку праці, заохочується флексибільність, особистісне самоствердження та розвиток.
Система навчання в Ягеллонському університеті суттєво відрізняється від нашої: більше акценту на самостійну роботу, відкриті дискусії та самостійно складений графік занять, що неймовірно підвищує особистісну вмотивованість.
Крім цього, вражає міжнародна європейська співпраця факультету. Я мала нагоду відвідати лекції запрошених викладачів із різних країн — зокрема, прослухала лекцію професора з Единбурзького університету про білінгвізм у контексті колоніального спадку. А ще — презентацію PhD-дослідження на тему переживання горя, яка глибоко торкнулося й емоційно, і професійно. Такі зустрічі та вивчення підходів до психології в міжнародному контексті допомагають не просто отримувати нові знання, а й дивитися на знайомі теми під іншим кутом зору — крізь призму культури, історії та контексту.
Надзвичайного різноманіття також додає унікальний підхід кожного викладача: можливість відвідувати центри дитячої інклюзивної освіти як практичну частину засвоєння теорії, досвід роботи в психологічній лабораторії, порівняння феноменів поміж студентів різних країн в численних дискусіях та багато іншого залучають студентів до активної взаємодії.
Така різка зміна освітньої системи навчає мене відкритості й гнучкості — як майбутнього психолога, і як людини.
Всім, хто прагне познайомитись ближче зі студентами різних країн, досвід навчання по програмі Еразмус+ – найкращий для цього час! Моїми новими друзями стали студенти з Італії, Данії, Хорватії, Мексики, Туреччини, Сінгапуру… і це лише невелика частина країн, які беруть участь в академічному обміні. Краків – це місто, в якому проживають сотні національностей з різних куточків світу, і проживаючи тут, здається, ніби долучаєшся до бурхливого життя, в якому кожен стає частиною однієї міжкультурної громади студентів.
Особисто від себе хочу сказати, що спочатку цей досвід може лякати — нова країна, нові люди, незвична система навчання. Але згодом, дивлячись на оточення, розумієш що це абсолютно нормально! Спочатку важко, але найкраща частина такого обміну – це можливості, які відкриваються, захоплюючі подорожі, активності, нові друзі та досвід міжкультурної перспективи як у навчанні, так і в побутових сферах життя.
Студенти програм по обміну використовують унікальну можливість для подорожей, тому цим скористалась і я, отримавши грант на навчання. Місцезнаходження міста Краків в центральній частині Європи є величезною перевагою: мені вдалось здійснити омріяну поїздку до скандинавських країн і заодно побувати в Берліні, столиці Німеччини. Крім цього, відкриттям мого мобільного семестру стала надзвичайна гірська природа південної частини Польщі. Трохи більше ніж за 2 години від міста мого проживання відкриваються захоплюючі краєвиди Високих Татр, природні озера та національні парки. Моє особисте досягнення – підйом на вершину 2150 метрів над рівнем моря, та емоції, які неможливо передати словами. Загалом, Польща запамʼятається як країна словʼянських традицій, національної кухні, краси її міст та природи, а також місце, яке завжди буде нагадувати про незабутній досвід, який бажаю відчути кожному хоча б один раз протягом студентських років.
Тому для мене кожен новий день тут — це не тільки нові знання, а й враження, які наповнюють семестр академічної мобільності незабутніми моментами. Рекомендую всім, хто хоче розширити свій світогляд і отримати унікальний досвід брати участь у конкурсах на здобуття стипендій для участі у навчальних обмінах!
Анна ДОРОШЕНКО
студентка 3 курсу
ОПП «Психологія»