16 липня 2024 року відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Академією BRDGES (Флорида, США).
Київський національний університет імені Тараса Шевченка в особі проректорки з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво), професорки Ксенії СМИРНОВОЇ та Академія BRDGES в особі Лінн КОУЛ, адвокатки, Генеральної директорки і засновниці Академії домовилися про обмін матеріалами та інформацією у галузі медіації, які становлять інтерес для обох сторін; започаткування навчання студентів та аспірантів в галузях організаційної та сімейної медіації в межах відповідних сертифікатних програм за системою мікрокредитів; обмін викладачами, науково-дослідними працівниками, студентами та аспірантами з метою їх участі у сертифікатних освітніх програмах; сертифікацію з медіації за результатами навчання за системою мікрокредитів та спільну просвітницьку роботу з громадськістю з питань медіації.
Від факультету психології, який координуватиме цю роботу на підписанні Меморандуму були присутні Світлана ПАЩЕНКО, заступниця декана факультету з наукової роботи та міжнародного співробітництва і Олег СОСНЮК, доцент кафедри соціальної психології.
У зустрічі також взяли участь Катерина НАРОВСЬКА, Президентка Національної асоціації медіаторів України та онлайн – Сергій БОРИСОВ, Директор з міжнародного розвитку Академії BRDGES (США) і Джейсон ЗАК, подкастер (США).
Сторони зобов’язалися докладати зусиль для організації навчання студентів – «Громадських дипломатів BRDGES» та погодилися здійснювати активний пошук грантових джерел фінансування для підтримки їх спільної діяльності, в т.ч. в USAID – Агентстві США з міжнародного розвитку в Україні.
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПРОЄКТ
Академія BRDGES (Будування Розв'язань Конфліктів у Глобальному Масштабі за Допомогою Е-навчання) є ліцензованою компанією з обмеженою відповідальністю, зареєстрованою у Флориді, США. Унікальна місія BRDGES полягає у навчанні медіаторів та інших фахівців з вирішення конфліктів міжкультурним навичкам та компетентностям. У своїх багатонаціональних онлайн-класах BRDGES навчала сотні медіаторів і фахівців з вирішення конфліктів з усього світу. У 2018 році Міжнародний інститут медіації (IMI) кваліфікував BRDGES як QAP, одну з двох організацій у світі, які мають право проводити онлайн-навчання для кваліфікації міжкультурних компетентностей IMI (ICQAP). У 2021 році BRDGES розробила і провела Програму Культурних дипломатів. Лінн Коул є однією із засновників Міжнародного інституту медіації (IMI), а також засновницею, Головою та Президенткою, а нині членкинею Ради директорів «Медіатори без Кордонів International». Пані Коул отримала освіту в Гарварді та має міжнародний сертифікат медіатора. Виступ Лінн перед членами ООН щодо ролі медіації у розбудові миру https://lynncole.com/international-alternative-dispute-resolution-adr/
Проєкт підготовки «Українських Дипломатів» (медіаторів) розроблено та буде реалізовано Академією BRDGES і її партнерами. Кандидати на навчання у рамках цього проєкту будуть обрані з числа студентів факультету психології КНУТШ. Місія такого «дипломата» полягає у спонуканні всіх громадян користуватися своїми політичними правами та громадянськими свободами; «дипломат» досягає цього шляхом сприяння досягненню соціальної справедливості та розширенню колективних прав членів повоєнного цивільного суспільства. У проєкті студенти навчатимуться основам медіації та іншим миротворчим підходам до трансформації конфліктів. Кожен «дипломат» отримає знання та навички, необхідні для подолання культурних розбіжностей, покращення взаєморозуміння між різними соціокультурними групами, запобігання конфліктів і загального посередництва у вирішенні суперечок серед громадян. Розуміючи культурні відмінності та використовуючи практичний досвід медіації та інших методів вирішення конфліктів, Академія BRDGES у партнерстві з КНУТШ проведе навчання та сертифікацію студентів і викладачів Київського університету, надаючи їм компетентності, які сприятимуть післявоєнній консолідації українського суспільства.
Навчальна програма передбачає дистанційне навчання, яке складатиметься з шести модулів по 3 години та одного модуля тривалістю 4 години, які будуть надані протягом 7 тижнів і завершиться підготовкою та проведенням симуляційної медіації у КНУТШ.
Травма-інформоване навчання і спілкування. Застосовуючи підхід до нагальних соціальних питань, який враховує психологічну травму, з'єднуючи людей між собою та стимулюючи зміни, «дипломати» BRDGES стануть членами університетських і громадських спільнот, які стимулюватимуть рух, спрямований на підвищення суспільної обізнаності щодо психологічної травми. Кандидати навчаться, як взаємодіяти з суспільними та системними травмами, пов'язаними з війною, расизмом, бідністю, гнобленням та іншими чинниками.
Емоційний інтелект. Самоусвідомлення, самопізнання та саморегуляція є критично важливими для ефективної роботи «дипломатів», які розбудовують спроможність членів суспільства до співпраці у вирішенні питань расизму, сегрегації та культурних конфліктів. Кандидати на позицію українських «дипломатів» будуть інтерактивно опановувати ці навички крізь призму власного емоційного інтелекту та самопізнання сутності власних думок і поведінки.
Як запобігти упередженням за ознаками статі, раси, релігії та етнічної приналежності. Кандидати на позицію «українського дипломата» розпочнуть курс із дослідження своїх власних упереджень та упереджень інших, а також того, як ці упередження впливають на судження людини. Учасники дізнаються, чому і як усвідомлення упереджень, явних (свідомих) або неявних (підсвідомих), є необхідним першим кроком під час роботи в багатокультурних спільнотах. Вони також вивчатимуть, як упередження за ознаками раси, статі, релігії та етнічної приналежності визначають соціокогнітивне ставлення до іншої групи, що відрізняється від їхньої власної. Будуть розглянуті стратегії для подолання цих упереджень з метою підвищення обізнаності та знання концепцій і інструментів, які є основоположними для недискримінаційних взаємодій у культурно чутливих середовищах.
Основи медіації, Частини І і ІІ: Діючий Закон України "Про медіацію" є рамковим законом, оскільки він містить основні визначення, сферу його застосування, встановлює принципи медіації, визначає статус медіаторів, правила медіації та її правові наслідки. Кандидати на посаду «дипломатів» ознайомляться з основами медіації відповідно до законодавства України.
Запобігання конфліктам, підходи та трансформація. Техніки запобігання конфліктам особливо корисні в суперечках, що виникають у громадах, освіті, охороні здоров'я, сім'ї та на робочих місцях. Кандидати на посаду українського «дипломата» ознайомляться з поняттям конфлікту та способами його вирішення через механізми переговорів, діалогу та інших прийомів. Кандидати обговорять і дослідять, як ці техніки можуть бути застосовані саме в українських громадах. Основна увага буде приділена спільній практиці, що передбачає роботу міждисциплінарних команд для вирішення суперечок. Це підхід до розв'язання проблем, який створює загальносуспільну цінність, адже всі учасники працюють для досягнення взаємовигідних результатів і домовленостей.
Підготовка практичних прикладів медіації. Студенти будуть поділені у групи до 4 особи в кожній; кожна група підготує опис конфліктної ситуації, що ілюструє приклад міжкультурної ворожнечі або інших міжкультурних конфліктних питань, з якими стикнувся один або декілька членів групи. Використовуючи викладену методику, група разом опише випадок, який буде вивчатися іншими та зберігатися в архіві Міжнародних та Міжкультурних прикладів медіації Академії BRDGES.
Симуляція медіації: Очна зустріч викладачів та кандидатів, під час якої кожна група підготується і проведе симульовану медіацію певної конфліктної ситуації. Групи, що не беруть безпосередньої участі в симуляції, будуть спостерігати, аналізувати і обговорювати динаміку медіації.
Викладати у Програмі будуть: Лінн Коул, одна із засновниць Міжнародного інституту медіації (IMI), засновниця, Голова та колишня Президентка, а нині членкиня Ради директорів «Медіатори без Кордонів International», Генеральна директорка і засновниця Академії BRDGES (Флоріда, США); Алексія Георгакапулос, докторка наук, завідувачка кафедри конфліктології, Південно-Східний Університет NOVA (США); Кеті Гудман і Кріс Стро – сертифіковані викладачки з тренінгу емоційного інтелекту та медіації (США); Шерон Морріссі, сертифікована Інститутом міжнародної медіації (Ірландія); Галина Єременко, Генеральна директорка і засновниця Українського центру медіації (Україна), Сергій Борисов, доктор наук, директор з міжнародного розвитку Академії BRDGES, професор молекулярної біології, університет Святого Лева (США) та Вероніка Волошина, тренерка, медіаторка, коуч Миротворчого простору «Вільна» (Україна).
Реєстрація для участі у Програмі розпочнеться у вересні 2024 року. Слідкуйте за оголошеннями на сайті факультету психології!
Світлана ПАЩЕНКО
заступниця декана факультету психології