×
×
Міжнародні зв'язки

7 листопада 2023 року студенти-психологи 3 курсу мали нагоду прослухати лекцію від професорки кафедри психології факультету соціальних наук Університету Осло (Норвегія) пані Хелени Норхейм. Вона є клінічною психологинею, викладає та працює в клініці для дітей та підлітків і консультує з питань ментального здоров’я. 

В рамках тісного академічного та наукового співробітництва між нашими факультетами професор Хелена Норхейм презентувала гостьову лекцію з проблематики майндфулнесу.

helensuizunorheimportrettМайндфулнес - це потужна практика, яка останніми роками привертає все більше уваги. Було виявлено, що вона має глибокі переваги для психічного та фізичного здоров'я, що робить її темою, яка викликає великий інтерес як у науковців, так і у студентів. Лекція охоплювала широкий спектр тем, від переваг усвідомленості для психіки та здоров'я до роботи з травмами за допомогою йоги, і навіть заглибилася в поняття щастя та його зв'язок з усвідомленістю.

Однією з ключових тем, що обговорювалися під час лекції, була користь усвідомленості для психіки та здоров'я. Хелен розповіла про те, як усвідомленість може значно покращити психічне здоров'я, зменшуючи стрес, тривогу та депресію. Слухачі дізналися про наукові основи уважності та її вплив на мозок, який включає покращення когнітивних функцій, емоційної регуляції та сприяння почуттю спокою і ясності.

Програма зменшення стресу на основі усвідомленості (MBSR) доктора Джона Кабат-Зіна також була в центрі уваги лекції. MBSR - це структурована програма, яка включає медитацію на основі усвідомленості, щоб допомогти людям впоратися зі стресом і поліпшити загальну якість життя. Хелен підкреслила, що ця програма широко застосовується в клінічних умовах і довела свою ефективність в управлінні цілим рядом станів, від хронічного болю до тривожних розладів.

Лекторка також заглибилася в травматичні інтервенції з допомогою йоги, яка є новим напрямом, що поєднує в собі усвідомленість і практики йоги, щоб допомогти людям зцілитися від емоційних і фізичних травм. Хелен розповіла про те, як йога, будучи включеною в травматологічну терапію, може допомогти людям відновити зв'язок зі своїм тілом, подолати страх і розвинути життєстійкість.

Ще однією інтригуючою темою, яку обговорювали під час лекції, була полівагальна теорія. Ця теорія, розроблена доктором Стівеном Порджесом, досліджує роль вегетативної нервової системи у формуванні наших реакцій на стрес і травми. Хелен пояснила, як розуміння полівагальної теорії може дати цінну інформацію про те, як практики усвідомленості можуть регулювати нервову систему і сприяти загальному благополуччю.

Звичайно, жодна лекція про усвідомленість не була б повною без вивчення вправ на усвідомленість. Хелен познайомила студентів з основними практиками уважності, такими як "прибуття" - присутність у моменті, "дихання" - зосередження на диханні, "сканування тіла" - метод налаштування на тілесні відчуття, а також традиційні техніки медитації. Ці вправи надали студентам практичні інструменти для початку їхньої подорожі в напрямку майндфулнес.

Одним з найбільш інтригуючих аспектів лекції був зв'язок між усвідомленістю і щастям. Багато студентів прагнули зрозуміти, як усвідомленість пов'язана зі щастям. Хелен підкреслила, що усвідомленість дійсно може призвести до більшого щастя, сприяючи вдячності, самоприйняттю і більш глибокому зв'язку з теперішнім моментом. Повна присутність у теперішньому часі, без осуду, є ключовим елементом у прагненні до щастя.

Лекція стала глибокою мандрівкою у світ майндфулнес. Студенти змогли осягнути усі переваги усвідомленості для психіки та здоров'я, ознайомилися з новими практичними вправами, які вони зможуть впровадити у своє повсякденне життя, а також простежили зв’язок між усвідомленістю та щастям. На завершення заходу Хелен провела з учасниками сеанс медитації, створивши момент колективного спокою та усвідомленості. 

Ця лекція справила велике враження на присутніх, надихнувши їх розпочати власну подорож до усвідомленості та дослідити багато переваг, які ця практика може запропонувати в їхньому житті.

Організаторкою та перекладачкою лекції, а також авторкою цього матеріалу виступила студентка 2 року навчання ОС "Магістр" ОПП "Психологія дитинства і сім’ї з основами психотерапії" Ольга ТИМКІВ.

Презентацію з лекції прикріплено до цього матеріалу.

Презентація