×
×
Міжнародні зв'язки

Факультет психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка разом із командою міжнародних партнерів – Інсбруцьким університетом (Австрія), Тбіліським державним університетом імені Івана Джавахішвілі та Державним університетом Іллі у Тбілісі (Грузія), Австрійським Червоним Хрестом, Грузинським Червоним Хрестом та Вірменським Червоним Хрестом – отримав фінансування для реалізації спільного дослідницького проєкту від програми Об’єднаного механізму цивільного захисту (the UCPM2027), яка запроваджена та фінансується Генеральним директоратом з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги в Європі (DG ECHO), раніше відомим як Офіс гуманітарної допомоги Європейського співтовариства та є відділом Європейської комісії з гуманітарної допомоги за кордоном і цивільного захисту. Програма спрямована на порятунок і збереження життя, запобігання та полегшення людських страждань і захист гідності населення, яке постраждало від стихійних лих і техногенних катастроф (the Directorate-General for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (DG ECHO).

До проєктної групи від факультету психології увійшли заступник декана з наукової роботи Світлана ПАЩЕНКО і аспірантка кафедри психодіагностики та клінічної психології, Голова НТСА факультету Ольга ШЕВЧУК.

Проєкт «Who Cares» було подано на конкурс «UCPM-2022-KN-General – Knowledge Network Partnership» влітку 2022 року. Його актуальність пов'язана з війною в Україні, яка набула екстремальної ескалації в лютому 2022 року і триває дотепер, збройним конфліктом у Нагірному Карабасі у Вірменії, який загострився в розпал пандемії у вересні 2020 року, а також триваючою пандемією COVID-19, яка залишається проблемою в усьому світі та психосоціальні довгострокові наслідки якої все ще очевидні через 3 роки після початкового спалаху. Ці трагічні події поставили перед владою країн та світовими організаціями нові виклики у реагуванні на катастрофи.

Збереження психічного здоров'я і надання психосоціальної підтримки населенню, яке постраждало від стихійних лих, а також особам, які займаються ліквідацією наслідків стихійних лих, стає все більш важливим. Це вказує на потребу у зміцненні потенціалу в діяльності фахівців у галузі психічного здоров'я.

Пропозиція проекту «Who Cares» спрямована на забезпечення того, щоб гуманітарна реакція фахових спільнот:

(а) ґрунтувалася на всебічній діагностиці (оцінка та моніторинг) потреб, вразливості та можливостей;

(b) запроваджувала розширені дослідницькі програми, які керуються потребами, що випливають із прямої взаємодії з практикою;

(c) гарантувала, що втручання Мережі психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (The Mental Health & Psychosocial Support Network) є ефективними та базуються на доказах, отриманих завдяки актуальним дослідженням. 

Основними бенефіціарами цього проекту є міжнародні організації, які надають практичну допомогу постраждалим та фахівці допомагаючих професій, безпосередньо залучені до реагування на кризи в Україні, Вірменії та Грузії.

Проєкт розраховано на 2 роки (2023-2025). Він містить дослідження та аналіз потреб, прогалин і проблем у наданні психологічної допомоги жертвам поточних конфліктних та пандемічних ситуацій. Протягом терміну реалізації проєкту відбуватиметься розробка та впровадження найкращих практик за допомогою онлайн-інструментів навчання та мультидисциплінарних тренінгів, мережеві заходи на міжнародному та регіональному рівнях і багато інших видів активності.

2 лютого 2023 року відбулася установча зустріч менеджерів Програми з Брюсселю та проєктних груп учасників з 4 країн. Київський національний університет імені Тараса Шевченка представляли проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) професор Ксенія СМИРНОВА і український координатор проєкту, доцент Світлана ПАЩЕНКО

Було обговорено цілі, завдання та бюджет проєкту. Національні проєктні групи представили свої установи, розповіли про досвід участі в реалізації міжнародних проєктів. Лідер проєкту, дослідник та викладач Інсбруцького університету (Австрія) доктор Alexander KREH презентував основні положення проєктної заявки, окреслив завдання для кожної організації – учасниці проєкту та анонсував першу робочу зустріч національних команд, яка відбудеться 7 і 8 лютого 2023 року та буде присвячена детальному обговоренню дослідницьких та практичних аспектів спільної роботи у найближчі місяці.

Розпочинаємо роботу з великим ентузіазмом і вірою в реалізацію всього запланованого!

Світлана ПАЩЕНКО
заступник декана факультету психології