×
×
Новини

Вже понад рік в Україні триває війна. Тим не менш, протягом всього цього часу Київський національний університет імені Тараса Шевченка працює, викладачі та студенти навчають і навчаються. Більша частина всіх видів взаємодії учасників навчального процесу відбувається онлайн – від початку пандемії COVID-19 у 2020 році. Згадані фактори є екстремальними в сенсі стресового впливу на психіку людини, вони спричиняють емоційне виснаження та часте виникнення й переживання тяжких думок і почуттів. Люди відчувають себе пригніченими, не завжди здатними на продуктивну працю з максимальним застосуванням свого інтелектуального, особистісного та професійного потенціалу. Наше психічне здоров’я за цей час, на жаль, суттєво погіршилось.

Розуміючи зазначені ризики, держава практично від початку введення воєнного стану в країні опікується проблемами психічного здоров’я українців. Насамперед, варто зазначити ініціативу першої леді Олени Зеленської «Ти як?». В межах розвитку цієї ініціативи та визнаючи важливість підтримки психічного здоров’я всіх членів університетської спільноти Вчена рада, ректорат та керівництво підрозділів Університету опікуються розробкою такої гуманітарної політики, яка сприятиме турботі про здоров’я кожного та кожної, хто працює та навчається в Шевченковому університеті.

Нещодавно факультет психології вийшов з ініціативою про навчання представників різних підрозділів Університету навичкам стрес-менеджменту з використанням курсу «Самодопомога+», розробленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Заступниця декана факультету психології Світлана Пащенко пройшла навчання на тренінгу одного з розробників курсу Кена Карсвела, експерта Штаб-квартири ВООЗ. Тож ідея масштабування таких важливих наразі навичок із залученням якомога більшої кількості людей була втілена у життя. Зроблено це було за підтримки Українського офісу ВООЗ та особистої участі представниці бюро ВООЗ в Україні Аліси Ладик-Бризгалової, координаторки проєкту психологічних інтервенцій ВООЗ Наталії Яковенко та директорки Інституту психіатрії КНУ імені Тараса Шевченка Ірини Пінчук.

72AC81C0 B3AA 47AC 9700 B271BE3629D2

3-6 травня 2023 року перша група з 15 викладачів і співробітників Університету пройшла тренінг для тренерів із застосування курсу «Самодопомога+» для ефективного долання стресу та навчання цим навичкам співробітників і студентів своїх підрозділів. Тренінг об’єднав представників ННЦ «Інститут біології та медицини», ННЦ радіаційної безпеки, ННІ журналістики, ННІ публічного управління та державної служби, Військового інституту, Інституту психіатрії та низки факультетів – психології, соціології, економічного, фізичного, філософського, географічного, радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем і комп'ютерних наук та кібернетики. Серед учасників були заступники деканів по роботі зі студентами, що є вельми важливим для подальшої імплементації цього курсу у студентську спільноту. 

Ведучими групи виступили тренерка ВООЗ, клінічна психологиня Галина Науменко і заступниця декана факультету психології з наукової роботи та міжнародного співробітництва КНУ імені Тараса Шевченка, тренерка Світлана Пащенко. Український офіс ВООЗ створив чудові умови для тренінгової роботи та забезпечив учасників всіма необхідними методичними матеріалами для запровадження отриманих знань з курсу «Самодопомога+» в університетській спільноті.

Всі учасники тренінгу отримали сертифікати ВООЗ.

Хочеться поділитися деякими враженнями учасників.

Інна Бєлінська, асистентка кафедри соціальних комунікацій ННІ журналістики

Добігли кінця чотири неймовірних, захопливих, надзвичайно насичених дні тренінгу за програмою ВООЗ зі стрес-менеджменту «Самодопомога+». За цей проміжок часу його учасники – викладачі та співробітники КНУ імені Тараса Шевченка – багато працювали над виробленням навичок долання стресу у себе та інших, активно практикували вправи зі самодопомоги при стресі, аби потім навчити цьому своїх колег і студентів. На сьогодні такі вміння потрібні кожному і кожній, бо ніхто не може бути убезпечений від стресових ситуацій. Успішне проходження курсу гарантує інструменти, за допомогою яких ви зможете впоратись із тяжкими думками, навчитись усвідомленому сприйняттю себе і оточуючих, а отже – ефективно керувати стресом.

Ігор Дудченко, начальник інформаційно-обчислювального сектору факультету комп'ютерних наук та кібернетики

В реаліях сьогодення майже кожен мешканець нашої країни знаходиться під впливом багатьох неприємних обставин, які, в свою чергу, мають негативний вплив на самопочуття людини. Стреси, депресії – це, на жаль, відповідь нашого організму на такі речи. Не звертати уваги на це – занадто ризикована справа. Коли людина стикається з такими проблемами вперше, вона, зрозуміло, не знає, а в більшості і не має змоги впоратись з такими викликами. Відсутність належної кількості спеціалістів з допомоги в таких випадках тільки поглиблює цю проблему. Курс «Самодопомога+» має інструменти для вирішення таких питань. Він складений і проводиться таким чином, що учасник курсу, не маючи медичної чи психологічної освіти або практики, майже з першого дня занять вже має навички первинної психологічної допомоги, принаймні – виходу зі стресового стану. А вже наприкінці курсу зможе допомогти з цим людині поруч, яка потребує такої допомоги. Я в захваті від отриманих практик. Рекомендую кожному, хто має змогу пройти курс «Самодопомога+», зробити це. Окрема подяка тренерам курсу Галині та Світлані. Їх професійна робота була відмічена всіма учасниками курсу як відмінна. Впевнений, що знання отримані з їх допомогою стануть у пригоді, і вважаю, що всі учасники навчання зможуть у майбутньому використати отримані на тренінгу навички та навчити ним інших.

Олена Іваненко, доцент кафедри статистики, інформаційно-аналітичних систем і демографії економічного факультету

Моє захоплення та щира вдячність високопрофесійним тренерам Світлані Пащенко та Галині Науменко, а також всій команді організаторів офлайн-тренінгу за безцінний досвід нових знань, навичок самодопомоги та живого спілкування з колегами.

Дуже важливим фідбеком для організаторів тренінгу стала і така думка учасників:

Спілкування у теплому колі однодумців, колег, об'єднаних спільною метою: навчитись допомагати собі та іншим долати стрес має саме по собі психотерапевтичний ефект. Щира дяка ВООЗ та нашим тренерам за можливість побути собою у ці непрості для нашої країни дні, за вдало продумане й привітне місце проведення тренінгів, за забезпечений комфорт, який відчувався у деталях аж до найменших дрібниць. Програма «Самодопомога+» допомогла нам усвідомити важливість турботи про себе. Вона починається від вранішньої усвідомленої чашечки кави і ... не закінчується ніде й ніколи, оскільки лише наповнюючи турботою себе, ми в ресурсі допомогти зробити це іншим.

Від факультету психології навчання на тренінгу для тренерів пройшли заступниця декана Алла Москаленко і доцент кафедри психології розвитку Андрій Трофімов, які будуть активно долучатися до проведення тренінгів з курсу «Самодопомога+» для колег та студентів факультету вже найближчим часом. Адже піклування про психічне здоров’я членів факультетської спільноти є важливою спільною справою і відповідальністю керівництва, науково-педагогічного колективу та студентства факультету психології!

Світлана ПАЩЕНКО
заступниця декана факультету психології