×
×
Новини

Мене звуть Ірина Власюк.

У 2022 році я проходила наукове стажування у двох університетах: Швейцарському федеральному інституті технологій Цюриха або коротко ETH (Швейцарія) та Окінавському інституті науки і технологій (Японія) та хочу поділитися своїм досвідом з молодими теперішніми чи майбутніми науковцями, адже для розвитку нашої української науки обмін досвідом є необхідною складовою. 

Спершу про ETH. 

Це університет, який в основному займається дослідженнями в галузі природничих наук, проте нейронаука, над дослідженнями в сфері якої я зараз працюю, знаходиться якраз на стику цих спеціальностей, тому мій досвід підійшов для проекту однієї з нейролабораторій. Проект, над яким я працювала, був присвячений процесу сну та прийняттю рішень при нейродегенеративних захворюваннях, де для дослідження сну використовували метод ЕЕГ. 

Варто зазначити не лише оригінальність проекту, а й сам підхід до досліджень, який я вважаю чи не найціннішим досвідом. Я була вражена відповідальністю і скрупульозністю, в хорошому сенсі цього слова, стосовно всіх кроків, які застосовувалися. Кожен акт документувався в суворо визначеній послідовності і проміжку часу. 

Перед початком самого стажування я пройшла сертифіковані курси клінічної етики, які є необхідними при роботі з людьми (з тваринами і небезпечними речовинами також). Лише після того я отримала доступ до необхідних баз даних, куди я могла вже вносити «свіжі» дані з досліджень.


На фото – портативний ЕЕГ, який розроблявся в лабораторії і використовувався для дослідження сну, а також Кампус, в якому я щодня працювала. Я спеціально вказала ЩОДНЯ, адже атмосфера роботи в команді і спілкування з однодумцями – це величезна мотивація. Це фото було зроблене, коли ми разом поверталися з лабораторії з колегами та йшли на перегляд фільму, проте експерименти сну, звісно, проводилися вночі, тому прилади часто подорожували з нами  Там я зустріла чудових людей, з якими ми до сьогодні спілкуємося і час від часу зустрічаємося – це ще один чудовий бонус усіх стажувань.

Конкретно це стажування залишило одні з найтепліших спогадів, адже це не лише про дослідження, а ще про емпатію і підтримку (коли колега готується до захисту дисертації і вся команда після роботи збирається на «репетицію» виступу), про нові знайомства і цікавих людей (коли ти говориш з цікавим стареньким, а він чи найвідоміший у своїй сфері науковець), або коли зустрічаєш людей з Колумбії, а вони люблять те ж саме аніме що і ти, і ще на додаток навчають тебе танцювати сальсу. 

Мабуть один з найкращих моментів був, коли я захистила диплом в нашому університеті, тоді мій керівник з лабораторією організували святкування успішного закінчення мого навчання, що було дуже приємним сюрпризом. Мій керівник  був не лише супервізором швейцарського проекту, а й всіляко підтримував і давав поради стосовно мого українського  дослідження на базі факультету психології КНУ імені Тараса Шевченка, над яким я продовжувала працювати у Швейцарії. І за цю інтеграцію досвіду я неймовірно вдячна. Так я отримала нагоду поєднати у своєму дослідженні як український, так і швейцарський підходи.

Тепер про Окінавський інститут.

Туди не легко потрапити, але не потрібно здаватися! Я подавалася в Японію як мінімум три рази, поки не отримала позивну відповідь. Тож отримувати відмови – це нормально, але якщо працювати і не здаватися, то все вийде. Японія неймовірна країна! Там ти вчишся не лише шаленої працьовитості, а й неймовірної ввічливості і взаємодопомозі. І в цей раз мені також дуже пощастило з керівником та колективом, адже перший місяць колеги активно допомагали з навчанням нових методів, а керівник регулярно проводила особисті зустрічі, на яких я отримувала не лише поради та знання, а й багато мотивації. Кожного тижня хтось презентував своє дослідження, тому це був чудовий шанс отримати навички презентації. Також кожного тижня у нас проводилася зустріч, де обговорювалися всі важливі питання щодо дослідження.

Проект, над яким я працювала, стосувався СДУГ та позивного підкріплення, де я займалася кодуванням емоційних реакцій. 

Науковий інститут, в якому я працювала, був дуже футуристичний та сучасний навіть за японськими мірками. Всі студенти жили в кампусі недалеко від лабораторій, в яких ми працювали. Коли я побачила картинку центру, то подумала що це фотошоп, але він і дійсно такий. Так виглядає науковий центр майбутнього. Центр і наш кампус знаходився на віддаленій приватній території з чудовим видом на океан, до якого ми часто спускалися плавати або займатися дуже популярним на Окінаві снорклінгом. 

В самому центрі було багато простору для студентів, спортзал, кафе, ресторан і супермаркет. А до міста постійно їздив безкоштовний автобус, так як ми були трохи далеко від нього. В цьому була своя чарівність, адже студенти жили, працювали і веселилися завжди разом, тому люди там були дуже близькі один з одним. Там я познайомилися як з японцями, так і з людьми з різних куточків світу, адже університет досить мультинаціональний. З ними я подорожувала по Японії. Нам вдалося відвідати Токіо, Кіото, Осаку, Нару та інші міста, а також потрапити в тайфун та відчути на собі землетрус. На Окінаві був вологий субтропічний клімат, тому океан був дуже теплий і вдень і вночі. А також ми отримали можливість відвідати міжнародні змагання з карате, яке в свій час зародилося на Окінаві.

Студенти мали постійний доступ до лабораторій, тому ми виробили звичку працювати в будь-який час доби. Це було дуже зручно у випадку, коли ми хотіли подорожувати і нам потрібно було надолужити роботу.

Ми не лише працювали над дослідженнями, а й відвідували різні відкриті лекції та курси японської мови за бажанням.

Один з багатьох карате клубів на Окінаві. Тут ми вивчали карате японською, проте наші друзі, які говорили англійською та японською люб’язно перекладали нам слова сенсея

Ці стажування дали мені не лише цінний досвід, який я зараз використовую в нових дослідженнях, а й новий погляд на науку, нові цінності і нові цілі. Тому наука – це не лише книги і нудні обрахунки, наука – це постійний рух, новий подих і це буває дуже весело!

Ірина ВЛАСЮК
магістр психології,
випускниця ОНП «Психологія»
факультету психології
2022 року