×
×
Новини

У весняному семестрі 2022/23 н.р. нам пощастило отримати нагоду навчатися у одному з відомих фінських університетів – Novia University of Applied Sciences, один з кампусів якого знаходиться у місті Вааса. Незважаючи на те, що нашою основною галуззю вивчення в українському виші є психологія, тут такою специфікою стала освітня програма Social Welfare, що на українську можемо перекласти як соціальне благополуччя.

Університет Novia має декілька кампусів у великих містах Фінляндії, де навчаються понад 4500 студентів, число яких щорічно поповнюється сотнею студентів по обміну з різних країн. В Університеті працюють 320 викладачів і співробітників. У Ваасі розташовані 3 будівлі кампусу, в яких викладають такі дисципліни, як «Ділове адміністрування» та «Охорона здоров'я та соціальний захист і технології» для бакалаврів та магістрів. Дуже популярною є програма навчання, яка в перекладі звучить як «Сестринська справа» – для людей, які планують працювати разом із лікарями в лікарнях. Крім того, поряд із будівлею для занять студентів-технарів знаходиться дослідницький центр Technobothnia, яка вміщує в себе лабораторії для різних спеціалістів, розташовані на 8000 м².

Щодо системи навчання: вона взагалі не схожа на українську. Тут ви не будете навчатися кожного дня по 6 годин. Бувають моменти, коли тобі потрібно прийти тільки на одне-два заняття в тиждень. А решту часу потрібно буде провести в бібліотеці. Адже основна увага приділяється саме самостійному вивченню матеріалу, який ви навряд чи розглядатиме на лекціях.

Варто також зазначити, що велика частина уваги приділяється саме одержанню практичного досвіду. Наприклад, цілий місяць нашого навчання було приділено клієнтоорієнтованій праці в різних, повʼязаних із загальною спрямованістю спеціальності, сферах. Від англомовних шкіл і до центрів загальної допомоги, ми набиралися досвіду від майстрів своєї справи – людей, що знаходилися в професії вже десятки років. Це неймовірна можливість зрозуміти і пізнати всі тонкощі майбутньої роботи, спробувати на власному прикладі роль представника своєї професії.

Новіа об‘єднує студентів з різних куточків світу. В нашому університеті навчаються люди як з гарячої Мексики, так і з дощової Бельгії, холодної Норвегії та сонячної Португалії. Але найбільш численним прошарком (за нашими спостереженнями) є французи, які навчаються на бізнес-факультеті. Німеччина, Італія, Нідерланди, Польща, Чехія – і це ще не весь арсенал молоді, яка розширюватиме потенціал та примножить культурні/наукові надбання своїх рідних країн.

Вааса – найсонячніше місто Фінляндії і місто студентів. Майже половина населення цього міста – це молодь та дорослі, які навчаються чи в Університеті Новіа, чи в Університеті Вааси. Причому, для дорослих навчатись тут – це абсолютно нормально і багато людей після 40 вирішують або покращити свої знання, або змінити професію. Для них створені спеціальні вечірні графіки із відвідуванням занять декілька разів на місяць.

Саме місто невелике, але досить комфортне та компактне як для студента. Дуже легко знайти магазини, які працюють до 23:00 (що рідкість для європейських міст, якщо це не столиця). Для проведення вільного часу можна відвідувати боулінг, кінотеатр, фітнес-зали, площадку для скелелазіння, торгові центри, кафе, ресторани, бари та інше – причому майже на все можна отримати знижку зі студентським квитком. Або ж є можливість відвідувати щотижнево різні події від ESN Vaasa та інших організацій – це і PubQuiz‘и, і традиційні фінські вечірки SitSit, або взимку поїхати на гірськолижні спуски поблизу Вааси… Тільки б часу вистачило. \

Усе це не тільки можливість розважитись, а й вийти з зони комфорту, знайти нових друзів. У Фінляндії кожного року в кінці зими є тиждень канікул, де весь персонал та студенти мають змогу відпочити і трохи насолодитись морозною погодою в країні. Тому ми мали можливість відвідати Лапландію, містечко Діда Мороза, відвідати ті країни, в яких ще не були (Данія, Швеція, Португалія і т.д.). Це незабутній досвід, який ми будемо згадувати ще дуже довго.

Що ж до соціальних послуг – у фінів є багато чому повчитись, адже тут все продумано до найменших деталей. Наприклад, для автобусів завжди є онлайн-графік, який оновлюється постійно, і ти точно знаєш, коли і де буде потрібний транспорт; в будь-яку інституцію можна спокійно написати в месенджер/на пошту чи просто прийти і запитати англійською – завжди отримаєш допомогу і консультацію. У Ваасі багато центрів для молоді, батьків з дітьми, дітей середнього шкільного віку та стареньких – для того, щоб люди могли, в більшості випадків безкоштовно, провести час за різними активностями – чи то гімнастика, лижна ходьба, ігри або просто гарна розмова з колегами, що допомагає оминути самотність. Майже кожна інституція має добре розвинуті Facebook, Instagram чи Snapchat – і діджиталізація тут йде дуже широкими кроками. Тож якщо з’являється можливість поїхати сюди на обмін по навчанню – точно рекомендуємо.


Не можемо не згадати про щирість та добре серце фінів, які допомагають та підтримують український народ. У Ваасі проживає не мала частка українців, вони організовуються разом з місцевими та цікаво проводять вільний час. Кожен, хто чує, що ми українці – розпливаються в посмішці, демонструючи нам свою прихильність та сердечність.

Наприкінці варто було б зазначити, що досвід Еразмусу розкриває всю велич світу можливостей навколо тебе. Ти поринаєш у різноманіття інших культур, ідей та вражень і завдяки цьому відкриваєш нові грані самого себе: краще розумієш, що саме тебе цікавить і за якими дороговказами варто йти. 

При цьому Фінляндія – це неймовірне місце для того, щоб відчути всю зазначену багатогранність життя студента за обміном: тут наявні і розвинена студентська спільнота, і система навчання, і глибока, насичена змістовними деталями культура. У поєднанні все це справляє на тебе неперевершене враження і ти залишаєшся сам на сам з єдиним питанням: «Як я міг бодай на секунду припуститися думки про життя без Еразмусу взагалі»?!

Євгенія Усиченко 
магістр 1 року навчання ОПП «Психологія дитинства і сім’ї
з основами психотерапії»,

Олександра Пилипенко
магістр 1 року навчання ОНП «Політична психологія»,

Юлія Харлашко
студентка 3 курсу ОПП «Психологія»,

Анастасія Кізян
студентка 2 курсу ОПП «Психологія»