×
×
Новини

Війна не зупиняє життя. Ми доводимо це разом із нашими студентами та міжнародними партнерами. Протягом осіннього семестру 2022/23 н.р. на факультеті психології викладався англомовний курс «Клінічна психологія», розробником і викладачем якого є доктор психології, клінічний психолог Юрай Сікра

Від початку на курс зареєструвалося майже 100 студентів. Не всі вони впорались з великим обсягом пропонованого матеріалу та контрольними завданнями, проте біля 50 студентів отримали сертифікати як такі, що прослухали курс і трохи менше – ті студенти, які виконали всі завдання та склали необхідні форми контролю, тож, відповідно, отримали сертифікати зі вказанням кількості кредитів та оцінки за вивчений курс. Сертифікація відбулася в грудні 2022 року. І відтепер українські студенти володіють знаннями та практичними навичками, які застосовуються клінічними психологами у Великій Британії та інших країнах Європи. 

Доктор Сікра вже вдруге викладає на факультеті психології КНУ імені Тараса Шевченка. І ось як він обґрунтовує свої методи роботи з українськими студентами:

«Я з готовністю пристав на пропозицію на волонтерських засадах навчати українських студентів, котрі постраждали від російської агресії. Вони знаходилися як в Україні, так і за кордоном. Дуже хочеться коротко поділитися отриманим досвідом та висвітлити особливості мого підходу до викладання в таких складних умовах. Решту ви можете прочитати у моїй науковій публікації на цю тему*. У цій статті я розглядаю 4 ключові аспекти: по-перше, гнучка модуляція мого підходу в залежності від географічного знаходження студентів та їх індивідуальних життєвих обставин. По-друге, мета курсу – саморозкриття. По-третє, використання власного емоційного досвіду у викладанні. По-четверте, найважливіша частина – зворотний зв'язок від студентів.

Отже, я розглядав усіх студентів як жертв війни, незалежно від того, де вони знаходилися протягом вивчення курсу. Більшість моїх студентів перебували в Україні, але певна частина з них була за кордоном. Я завжди наголошував студентам, що вони повинні ставити себе на перше місце та інвестувати в самодопомогу та піклування про себе. Крім того, з тими, хто був поза межами України, я більше зосереджувався на самодопомозі та піклуванні про себе. З тими, хто залишилися в Україні, я більшою мірою концентрувався на стійкості, яку внутрішньо обґрунтовував так: якщо небо над тобою заповнене вогнем, то краще сприймати себе могутнім драконом.

Від самого початку я усвідомлював, що я був відірваний від моїх студентів через надання цієї освіти онлайн із Шотландії. Щоб налагодити зв’язок зі своїми студентами, я зайнявся регламентованим саморозкриттям власного досвіду скрутних періодів життя. Озираючись назад, я вважаю, що така конгруентність дозволила мені створити цифровий міст між Шотландією та Україною, завдяки якому нам вдалося з’єднатися. З самого початку я також зауважив, що хоча я зазнав скрути, серед студентів також буде багато тих, хто пережив подібний досвід, а ще й додатковий досвід найстрашнішого лиха, яким є війна.

Від початку викладання курсу (з вересня 2022 року) в мене був дуже приємний досвід організації процесу навчання, оскільки воно почалося в той час, коли Київ ще не був атакований так часто. Але з часом я почав регулярно отримувати звістки про серйозні атаки, які викликали у мене суттєву тривогу та відчуття, що земля йде з-під ніг кожного разу, коли ставалася атака на українські міста, де в той час перебували мої студенти. Незважаючи на це, я підтримував постійний зв’язок зі своїми учнями через Telegram-канал, який вони вважали корисним.

І що було для мене найважливішим – так це отриманий студентами досвід, який вони висвітлили у відповідь на три мої запитання:
1. Яка частина навчання вам сподобалася найбільше?
2. Яка підтримка від викладача була найбільш корисною?
3. Яку частину курсу чи підхід викладача ви хотіли б змінити?»

Анастасія (відвідувала курс з Києва, Україна)

1. Під час курсу найбільше мені сподобалася комунікація. Викладач та студенти активно ділилися своїми думками, запереченнями та все обговорювали. Це допомогло зрозуміти різноманітність поглядів. Також відгуки викладача про кожне домашнє завдання спонукали мене розмірковувати над різними темами та вдосконалювати свою роботу.

2. Викладач був надзвичайно адаптивним до умов, в яких перебувають студенти: писав нам під час обстрілу, створював групи підтримки і подовжував терміни виконання домашніх завдань. Найбільше мене вразив лист підтримки, який написав нам викладач. Цей лист допоміг мені вчитися старанніше. Дякую, докторе Сікра.

3. Насправді, програма була чудовою та актуальною. Я б додала тести до кожної теми, щоб у такий спосіб студенти могли перевірити свої знання.

Дмитро (відвідував курс з Турку, Фінляндія)

1. Особисто мені сподобався пошук інформації для виконання завдань. Звісно, інформації під час лекцій було достатньо, але пошук додаткового знання, переслідуючи освітні та дослідницькі цілі, був надзвичайно захоплюючим і корисним.

2. Я б охарактеризував середовище курсу як підтримуюче і корисне. Що стосується соціальної взаємодії, я б відзначив щиру турботу нашого викладача про індивідуальну ситуацію кожного студента та максимально можливу підтримку, яка надавалася. Щодо навчальної взаємодії, то я, безумовно, вважаю найбільш корисним, коли викладач ділився власним дорогоцінним життєвим досвідом. Ділитися – це турбота.

3. Чесно кажучи, я вважаю, що Юрай зробив усе якнайкраще. Особисто я не стикався з підводним камінням чи будь-якими мінусами підходу та ставлення пана Сікри до викладання та до студентів.

Альона (відвідувала курс з Києва, Україна)

1. Найбільш захоплюючою частиною цього курсу були дискусії під час лекцій. Це допомогло мені краще зрозуміти тему, наприклад, – тему травми. Відповідь доктора Сікри про підходи психотерапії до боротьби з травмою була дуже корисною для мене.

2. Я дуже ціную підтримку викладача протягом усього курсу! Через ситуацію в Україні більшості студентів було важко відвідувати лекції онлайн та вчасно виконувати деякі завдання, але д-р Сікра з розумінням ставився до цього та завжди підтримував у важкі часи. Крім того, я не можу залишити без уваги відгуки Юрайя Сікри про всі есе, які завжди були детальним оглядом із конструктивною критикою, були заохочувальними, мотивуючими та корисними!

3. Загалом мені дуже сподобався курс, але, напевно, я б додала трохи більше взаємодії зі студентами, не тільки обговорення, а й роботу в парах та обговорення кейсів на додаткових заняттях.

Владислав (відвідував курс з Києва, Україна)

1. Я не можу відзначити конкретну частину курсу, яка мені сподобалася найбільше, тому що мені сподобався курс в цілому.

2. Викладач підтримував нас з першого дня курсу і багато в чому його підтримка виявилася дуже цінною. В дні обстрілів України Юрай писав нам швидше за знайомих, щоб дізнатися чи все гаразд. Викладач також надавав нам великої та незамінної підтримки в процесі навчання, а також відповідав на наші запитання, які не стосувалися курсу. Я вважаю це дуже цінним.

3. Як я писав вище, курс мені повністю сподобався і я не хочу ніяк його змінювати. Дякую, Юрай! Сподіваюся, ми обов’язково ще з тобою попрацюємо.

Ольга (відвідувала курс з Києва, Україна)

1. Найприємнішою частиною цього курсу були зв’язок та спілкування з іншими людьми. Наприклад, у ті моменти, коли ми дискутували під час онлайн-конференції чи в телеграм-чаті.

2. Найкориснішим були відкритість лектора і його бажання зрозуміти думку кожного. Наприклад, викладач надав доступ до завдань людям, які не змогли їх закінчити вчасно. В нього було бажання допомогти будь-яким можливим способом, наприклад, змога пройти курс 'mindfulness', що був неймовірно вражаючим і корисним.

3. В мене немає особливих пропозицій щодо покращення курсу. Мені сподобався і сам курс в цілому, і спосіб подачі інформації, і те, що було надано багато додаткових матеріалів для ознайомлення і, взагалі, ставлення викладача до нас справило дуже гарне враження.

У підсумку, незважаючи на погіршення ситуації для цивільного населення в Україні, цей курс мав великий успіх, оскільки 43 з 92 студентів завершили його, отримавши один або обидва офіційні сертифікати, а також, в середньому, дуже високі оцінки.

Таке захоплення студентів можливістю отримання додаткових знань від наших закордонних партнерів спонукає керівництво та викладачів факультету психології робити все, що від них залежить для подальшої інтернаціоналізації освітнього процесу. Тож на студентів очікують нові курси та викладацькі тижні закордонних професорів. Підтримка освіти та українських студентів закордонними партнерами лиш набирає обертів у ці скрутні воєнні часи. Доктор Сікра одним з перших протягнув нам руку допомоги, і ця співпраця обов’язково буде продовжуватись!

*Sikra, J. (2022). Delivering an interactive university curriculum during Russia's invasion of Ukraine. 13-16. VII International Scientific Conference Military Psychology In The Dimensions Of War And Peace, Kyiv, Ukraine.

Доктор Юрай СІКРА


Переклад студента 4 курсу
ОП «Психологія»
Дмитра БЕРЕЗОВСЬКОГО