×
×
Новини

23-24 вересня 2022 року на факультеті психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Військова психологія у вимірах війни і миру: досвід, проблеми, перспективи»

Учасників конференції привітали декан факультету психології, член-кор. НАПН України, доктор психологічних наук, професор Іван Данилюк; член-кор. НАПН України, директор Інституту соціальної і політичної психології НАПН України Микола Слюсаревський і заступник начальника Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка Сергій Мотика.

Робота пленарного засідання почалася з доповіді Івана Данилюка на тему «Психологія переживання війни в Україні: особливості посттравматичного зростання особистості», в якій було представлено результати опитування українців щодо ставлення до війни, особливостей переживання та реагування на загрозливі ситуації. Результати дослідження ідентичності молоді в умовах війни представив доктор психологічних наук, професор Вадим Васютинський. Особливості психологічного забезпечення у Збройних Силах України в умовах відсічі російській агресії було висвітлено у доповіді представника ГУ МПЗ ЗСУ полковника Ігоря Немінського, а про сучасний стан міжнародного військового співробітництва ЗСУ розповіла заступниця начальника Головного управління військового співробітництва Збройних Сил України, доктор наук з державного управління, старший науковий співробітник, полковник Ольга Сальнікова. Великий інтерес викликала доповідь начальника відділу психологічного забезпечення Департаменту персоналу Головного управління Національної гвардії України, к.психол.н, доцента, полковника Олени Іванової щодо психологічного забезпечення виконання бойових завдань військовослужбовцями НГУ.

У роботі конференції взяли участь іноземні спікери. Професор Nora Sveaass, Голова правління норвезької неурядової організації Mental Health and Human Rights Info (м. Осло, Норвегія) виступила з доповіддю про Стамбульський протокол та боротьбу за справедливість при порушенні прав людини та військових злочинах, зокрема мова йшла про роботу з жертвами тортур. Juraj Sikra, Ph.D. в галузі клінічної психології, дослідник, аспірант Університету Стратклайд (Великобританія) розповів про особливості підходу та реалізацію інтерактивної університетської програми для роботи зі студентами під час російського вторгнення в Україну.

У рамках конференції відбувалася робота секційних засідань та восьми майстер-класів. Доповіді на секційних засіданнях та проблематика майстер-класів засвідчили багатоаспектність військової психології, адже стосувалися надзвичайно широкого кола питань: від професійної психологічної допомоги різним верствам населення (комбатанти, діти, вимушені переселенці тощо) до самодопомоги, від асо видних явищ до індивідуальних особистісних переживань подій військового часу, від профілактики та протидії негативним інформаційним впливам під час війни до психології волонтерського руху.

Конференція об’єднала широке коло учасників: науковців та практиків, військових та цивільних, знаних метрів психології та новачків (багатьох вразив виступ студента Національного університету цивільного захисту України Валентина Єкімова, який наважився розпочати свою практику для надання психологічної допомоги людям, які тижнями переховувалися від бомбардувань у харківському метро).

Значний інтерес з боку учасників конференції викликало засідання Круглого столу на тему: «Об’єднані і роз’єднані війною українці: психологічні джерела співіснування», модератором якого виступив доктор психологічних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Вадим Васютинський. У ході дискусії викристалізувалося уявлення про цілу низку чинників, які можуть роз’єднати українців після завершення війни (політичні погляди та покладання провини, перебування в Україні та виїзд за кордон, різний досвід переживання війни, безпосередня участь в бойових діях та вибір на користь цивільного життя, патріотизм та колаборація тощо). Але учасникам круглого столу вдалося сформувати уявлення і про об’єднавчий потенціал, зокрема зміцнілої у жорновах війни громадянської та національної ідентичності, спільних наративів, а головне – спільного бачення майбутнього нової, модернізованої, повоєнної, кращої України!

Відеоматеріали конференції доступні за посиланнями:

Пленарне засідання:  HYPERLINK https://fex.net/uk/s/e4fstan
Секційні засідання:  HYPERLINK https://youtu.be/BPIqSyCEemM
Круглий стіл:  HYPERLINK https://youtu.be/HDGSp0Bos1I

Друковані матеріали конференції та сертифікати будуть розіслані зареєстрованим учасникам найближчими днями. Замовити збірник матеріалів конференції також можна за адресою  HYPERLINK Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Матеріали конференції

Алла КОВАЛЕНКО
Голова Оргкомітету конференції,
завідувач кафедри соціальної психології,
доктор психологічних наук, професор