×
×
Новини

Студент ОС «Магістр» освітньо-наукової програми «Клінічна психологія з основами психотерапії» Роман Кожевніков виборов друге місце у престижному VI Всеукраїнському конкурсі студентських робіт «Аналіз соціальних даних – 2022», отримавши додатково ще й спеціальний приз від компанії Reputation Capital Data.

https://sociology.knu.ua/uk/vi-vseukrayinskiy-konkurs-studentskih-robit-analiz-socialnih-danih-2022-social-data-analysis-2022

Роман ділиться своїми враженнями від участі в конкурсі:

«Коли я вступив на магістратуру до Київського національного університету імені Тараса Шевченка, щоб вивчати клінічну психологію, я не очікував, що буду вивчати програмування» – ця фраза стала своєрідним жартом у внутрішньому колі моїх знайомих. Проте, якщо подумати, це має великий сенс. Мета-аналіз результатів, опублікованих в різних психологічних роботах, просуває нас до єдиної теорії, тоді як філософські дебати різних інтерпретацій ідеографічних описів феноменів призводить лише до фрагментації і підриває довіру до психологічної науки у цілому. 

Тож, мотивація вивчати аналіз даних у психолога є, особливо коли іноземні наукові статті з клінічної психології зазвичай містять багато математичних формул і абревіатур на кшталт ANOVA і ANCOVA. Проте, не вистачало драбини, що зробить цю іноземну мову статистичних методів доступною для гуманітарія. І такою дробиною у світ статистики для мене став мій науковий керівник, доцент кафедри соціальної психології Олександр Виноградов

Усього за 1 семестр, незважаючи на перерву у навчанні через війну, я, який ніколи не відкривав навіть SPSS і працював з даними лише в Excel, разом з моїми одногрупниками під керівництвом Олександра Виноградова просунувся від простих кореляцій до моделювання структурними рівняннями з використанням мови програмування R. «Зона найближчого розвитку» Виготського в дії. І все що було потрібно – це справедливий зворотній зв'язок, коли ти знаєш, що викладач пояснить тобі, що ти зробив не так, а не бездушний R видасть якісь помилки і відмовиться працювати, що відлякує. 

Завдяки тому, що в КНУ є цілий ряд таких викладачів-інноваторів, ми вивчаємо не просто психологію, а cognitive science, що знаходиться на стику гуманітарних дисциплін, біології мозку і біохімії нейромедіаторів. Я вже застосовував знання математичної статистики, отримані на цьому курсі, щоб зрозуміти наукову статтю про нейровізуалізацію мозкової активності та наукову статтю про дослідження психофармакологічного впливу ліків на психотичні стани. 

Хоча у деяких речах я розумний, у деяких інших – зовсім ні. Я довго не розумів, що ця перевірка гіпотез в R і є та сама Data Science, про яку я чув багато років як про найперспективніший напрямок для програмістів. Я думав, що ті, кому потрібен Data Scientist, будуть шукати його на факультеті інформаційних технологій чи комп’ютерних наук та кібернетики. Але виявилось, що тут потрібне і знання гуманітарних дисциплін, щоб інтерпретувати результати та будувати нові гіпотези для перевірки. Тому в мене немає сумнівів, що цей напрямок потребує подальшої популяризації. І проведення щорічного конкурсу «Аналіз соціальних даних» факультетом соціології КНУ імені Тараса Шевченка є важливим кроком до цього. 

Конкурс, грошові призи, можливість стажування, присутність представників українських компаній що займаються аналізом даних – все це мотивує і підштовхує студента зануритись в цей напрямок і проявити себе. Попрацювати над своїм проектом для конкурсу – важливий крок між вивченням цього предмету в університеті та використанням його на практиці. Це дозволяє додати щось до свого резюме. Я планую перетворити результати свого аналізу даних на наукову статтю. І сподіваюсь, що цей конкурс підштовхне ще десятки студентів до здійснення сміливих незалежних кроків до розвитку аналізу даних в Україні та побудування своєї майбутньої кар’єри».

Роман КОЖЕВНІКОВ,
студент ОС «Магістр»
ОНП «Клінічна психологія
з основами психотерапії»