Інтернаціоналізація вищої освіти в дії

З 7 по 11 листопада 2019 року заступник декана факультету психології, доцент кафедри психології розвитку Світлана Пащенко перебувала в кампусі м. Касторії Університету Західної Македонії, що у Греції з метою подальшого адміністрування Міжнародної магістерської програми «Освітній менеджмент» та викладання навчальної дисципліни «Освітнє лідерство: розвиток стратегії та управління прийняттям рішень в освіті» для студентів цієї програми. Цьогорічний візит є третім від початку запровадження програми, зміст та методи якої було узгоджено університетами-партнерами в процесі її спільної розробки.

Київський національний університет імені Тараса Шевченка плідно співпрацює з Університетом Західної Македонії з 2014 року. Партнерство наших університетів спрямовано на запровадження у навчальний процес Міжнародної магістерської програми «Освітній менеджмент» (MANEDU). Програма започаткована чотирма університетами-фундаторами – Університетом Західної Македонії (м. Козані, Греція), Університетом м. Пірей (м. Пірей, Греція), ELTE університетом (м. Будапешт, Угорщина) та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (м. Київ, Україна). З того моменту директором цієї, як і декількох інших міжнародних програм, є доктор економічних наук, професор кафедри міжнародної та європейської економіки Університету Західної Македонії Евангелос Сіскос. Він є випускником Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, а також захистив в Україні докторську дисертацію. Це дуже важливо, що випускники Шевченкового університету не переривають особистий та професійний зв'язок з рідним університетом, цінують його високий потенціал у підготовці висококваліфікованих кадрів та залучають його професорсько-викладацький склад до підготовки європейських студентів.

Евангелос Сіскос

Навчаються в програмі MANEDU вчителі закладів освіти різного рівня, керівники освітніх установ, педагоги сектору неформальної освіти, керівники освітніх департаментів муніципалітетів різних районів Північної Греції. Програма розрахована на дворічне навчання та завершується написанням магістерської дисертації. Окрім викладачів двох грецьких університетів – Університету Західної Македонії та Університету Пірей – у програмі викладають професори та доценти КНУ імені Тараса Шевченка – професор Олександр Рогач, завідувач кафедри міжнародних фінансів Інституту міжнародних відносин, доцент цієї ж кафедри Олександр Підчоса, заступник декана факультету психології, доцент Світлана Пащенко. Вони забезпечили розробку оригінальних авторських курсів та викладають дисципліни «Фінансовий менеджмент освітніх організацій, програм та проектів», «Маркетинг навчальних підрозділів та організацій», «Управління матеріальним, нематеріальними та людськими ресурсами в освіті» та «Освітнє лідерство: розвиток стратегії та управління прийняттям рішень в освіті» англійською мовою. Студентів програми також навчають організаційній психології та культурі в управлінні освітою, методології наукових досліджень у сфері освітньої політики та управління освітніми установами, основам статистики тощо. Навчальні курси за цією тематикою на початку програми викладали доценти кафедр соціальної психології та психології розвитку факультету психології КНУ імені Тараса Шевченка Олег Соснюк та Андрій Трофімов.

Освітня програма MANEDU виявилась доволі популярною і вже третій рік поспіль спостерігається великий попит на вступ на навчання у цій програмі, що зумовлює конкурс серед аплікантів.

Невдовзі відбудеться перший випуск студентів програми MANEDU, куди запрошені в якості почесних гостей українські партнери Університету Західної Македонії ректор КНУ імені Тараса Шевченка академік Леонід Губерський, член адміністративної ради програми, декан факультету психології професор Іван Данилюк і директор Інституту міжнародних відносин професор Валерій Копійка.

Ця програма має перспективи подальшого розвитку, надаючи студентам можливість короткотривалої мобільності в Україні з метою наукового стажування, спілкування з науковими консультантами з КНУ імені Тараса Шевченка та підготовки іпроведення порівняльних досліджень з управління освітою в Україні та Греції, які стануть основою їх магістерських дисертацій.

Міжнародна освітня програма MANEDU є інноваційною моделлю співпраці нашого університету з університетами Європи. Її можна успішно використовувати також і у співробітництві з іншими університетами-партнерами.

Світлана Пащенко,
заступник декана факультету психології