Новини

Саарландський університет пропонує безкоштовний онлайн-тренінг для студентів за підтримки Еразмус+
Тема тренінгу: "How can educational technologies in the classroom meaningfully support teaching and learning?"
Тривалість курсу складає 6 тижнів, 3 січня 2022 - 11 лютого 2022.

Мова проведення -англійська
Участь - безкоштовна

Курс включатиме проходження онлайн-лекцій та подкастів,  обговорення можливостей онлайн-технологій у навчанні, оцінку своїх знань шляхом проходження тестів. За результатами курсу учасники можуть отримати до 3 кредитів  ЄКТС.

Курс особливо підходить для студентів програм "психологія", "середня освіта", "комп'ютерні науки", "педагогіка".

Щоб взяти участь у проходженні курсу, необхідно подати відповідний запит до Відділу міжнародного співробітництва:

Якщо Ви зацікавлені долучитися до заходу, просимо до 10.11.2021 (включно) надіслати запит на пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. із зазначенням персональних даних:

1. Ім’я латиницею як в закордонному паспорті.
  2. Освітній рівень (бакалавр/магістр/аспірант)
  3. Програма навчання в КНУ.
  4. Е-мейл.

As for the course itself:

The course is held in English and the students can achieve up to 3 CP (ECTS)

In ETCL, the students:

- Obtain an overview of tools for teaching and learning
- Acquire a critical understanding for the application of learning hard- and software in the classroom
- Know the possibilities that digital technology offer to enhance self-regulated and collaborative learning (especially in relation to the potentials of scripts for the orchestration of learning scenarios, of feedback and awareness tools, and of multimedia learning) and for task design within a classroom environment.

ETCL covers the following topics:

- Discussion tasks for critical understanding of the application of technology in the classroom, including legal and practical barriers for the use of media
- Multimedia presentation techniques on interactive whiteboards.
- Design of technology-supported classroom scripts
- Testing and orchestration of different social learning arrangements with the help of different social media and mobile devices
- Exchange of experiences with teaching staff and educational technologists
- Conception of a technology-based teaching unit in different subjects.