Новини

24-25 вересня 2021 року кафедра соціальної психології факультету психології спільно з Військовим інститутом Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України провела VI Міжнародну науково-практичну конференцію «Військова психологія у вимірах війни і миру: досвід, проблеми, перспективи».

Пленарне засідання відкрив декан факультету психології, член-кор. НАПН України, доктор психологічних наук, професор Іван ДАНИЛЮК. З вітальним словом виступили також директор Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, член-кор. НАПН України Микола СЛЮСАРЕВСЬКИЙ і завідувач кафедри психології та педагогіки Військового інституту кандидат психологічних наук, доцент Наталія МАСЬ.

З доповідями про роботу психологічних служб виступили начальник відділу психологічного забезпечення департаменту персоналу Головного управління Національної гвардії України полковник Сергій ЧИЖЕВСЬКИЙ, начальник відділу психологічного забезпечення підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України Анатолій СИЧЕВСЬКИЙ, начальник навчально-наукового центру стратегічних комунікацій Національного університету оборони України імені Івана Черняхівського полковник Ольга САЛЬНИКОВА Цікавість викликала також доповідь заступника директора Інституту соціальної та потиличної психології НАПН України, член-кор. НАПН України Любові НАЙДЬОНОВОЇ.

Робота секцій дала змогу учасникам не тільки ознайомитися з результатами нових наукових досліджень, а й також обговорювати їх та дискутувати. Так, були представлені результати дослідження доктора психологічних наук, доцента Олега БЛІНОВА стосовно психогенних втрат військовослужбовців, які отримали бойову психічну травму. Він також представив свої розробки та методики, які успішно використовуються у бойових підрозділах.

Представники Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е.О. Дідоренка у своїх доповідях представили матеріали щодо супроводу та інформаційно-психологічної підтримки підрозділів МВС. Не менш цікавим були їхні розповіді про особливості роботи працівників Національної поліції з місцевим населенням м. Сєвєродонецька.

Жваву дискусію викликали доповіді представників ДСНС, ад’юнктів Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.

Учасники конференції, які мають досвід участі у бойових діях, жваво обговорювали доповідь адвоката і волонтера Володимира ЗОЛОТАРЯ, який поставив питання: «Як корелює маркер «нестріляючий солдат» з психічними ушкодженнями?».

Ознайомитися з сучасними активними методами та тренінговими технологіями учасники конференції мали змогу в ході роботи майстер-класів.

Окрема група майстер-класів була представлена учасницями проекту GLE Gesellschaft fur Logotherapie und Existenzanalyse, в межах яких ведучі представляли свої техніки та бачення того, як допомогти прожити важкі часи, бути мужнім та готовим зустріти труднощі, зберегти близькі стосунки з рідними і друзями, любов до себе і світу, не втратити опору та важливі для себе цінності і смисли (Елісо ГРИЩУК, Олеся МАЛИНЮК, Cвітлана ЧУРІЙ); побачити взаємозв’язок між звучанням голосу та станом людини, почути у звучанні голосу щасливі моменти життя та травматичні події (Наталія КРАВЧЕНКО); розкрити можливості екзистенційного аналізу в роботі з різними видами залежностей (Лариса КУПРІНА).

Вирішенню проблеми підтримки психологічного здоров’я і благополуччя людини за рахунок налаштування особливої системи емоційної саморегуляції був присвячений майстер-клас Ганни КОЦЮБИ; особливості роботи з емоційним вигоранням в межах психотерапії та в команді розкривали Олександра ЛИТВИНЧУК та Анна ІВАЩЕНКО; шляхи досягнення професійного благополуччя та застосування їх у HR-практиці розглядав у своєму майстер-класі Борис ПАХОЛЬ.

Вже традиційними стали майстер-класи, які проводять спільно Олег СОСНЮК і Ірина ОСТАПЕНКО, де вони розглядають різні аспекти впливу соціальних медіа. Цього року в якості такого інструменту впливу ведучі аналізували Інтернет-меми.

Особливий інтерес завжди викликають майстер-класи, присвячені роботі з учасниками АТО/ООС та членами їх сімей. Реабілітаційним аспектам у психосоціальній роботі з ветеранами був присвячений майстер-клас, який проводив Олександр ТОХТАМИШ; можливості арт-терапії у психоемоційній підтримці родин учасників АТО висвітлювала Леся ІНЖИЄВСЬКА; можливості кататимно-імагінативної терапії, зокрема, використання народних календарно-обрядових та принагідних ігор для подолання ПТСР симптоматики у дітей військовослужбовців були продемонстровані Я. Омельченко.

У роботі конференції взяли участь понад 80 учасників, серед яких і курсанти Військового інституту КНУ імені Тараса Шевченка – майбутні військові психологи.

Оргкомітет Конференції